Jen žloutek, bílek a skořápka, nebo je vajíčko něčím víc?
Vajíčko je od pradávna vnímáno jako symbol nového života, který se v přírodě rodí nejčastěji s příchodem jara. Z vajíčka se líhnou ptáčata, ale i mláďata plazů nebo třeba takového ptakopyska podivného. A zajímavé je, že je v něm (stejně jako v semínku rostlin) ukryto tajemství života – tedy vše, co budoucí tvoreček potřebuje, aby se vyvinul ve zdravého a životaschopného jedince, například v malé, žluté kuřátko.
Na svět se ale nerodí jen živí tvorové. Na svět se rodí i nová umělecká díla a tím pomyslným “vajíčkem” pak může být hlava plná nápadů (viz “Hlava plná obav nemá místo pro sny”), které jsou vyživovány naší fantazií…
Posledním březnovým úkolem pravidelných účastníků online výtvarky z řad nejmladších, mladších a dokonce i starších žáků bylo vytvořit velikonoční pohled, který odporuje všem konvenčním představám o svátcích jara. Uvnitř vajíčka, které se stalo hlavním motivem kresby, tedy nemuselo být jen kuřátko, ale cokoli, co s jarem a oslavou života, dobrodružství a objevování přímo či nepřímo souvisí: Příbytek zahradního trpaslíka; oceán obydlený vodními stvůrami, po jehož hladině se prohánějí pirátské lodě; vaječný žloutek odkazující svou barvou i tvarem na Slunce pnoucí se po obloze; nebo třeba kvetoucí narcis, připomínající nám nejen příchod jara, ale i možnou zhoubu, která nakonec postihne člověka zamilovaného do svého vlastního obrazu.
Čerpali jsme z některých učení pradávných civilizací (např. ze staroindických Upanišad), podle kterých se náš svět zrodil z vejce – nebe z jedné a země z druhé poloviny skořápky; dále ze surrealistických maleb Salvadora Dalího a našeho ruského současníka Vladimira Kushe a nakonec i ze zkušeností generací dětí milujících překvapení ukryté v “Kinder vajíčku”… 🙂
Fotografie prací (rozpracovaných i hotových) jsou řazené dle abecedního seznamu autorů: Famfulíková Barča, Famfulíková Elenka, Hrádek Kryštof, Hrádková Stelinka, Karešová Kačka, Klymyšyn Eliška, Kratochvílová Emmička, Krupička Alex, Krupičková Karin, Luňák Tonda, Stuchlíková Anička, Šaršon Metoděj, Šaršonová Tonička, Šaršonová Žofinka, Šikýřová Adélka a Špicarová Anežka.