Základní umělecká škola Hořice

Mísa se zeleninou – úvod do studijní kresby

Doposud jsme se se žákyněmi 5. ročníku v rámci kresby dle reálné předlohy věnovali jen pravidelným geometrickým tvarům nebo předmětům vytvořeným člověkem (viz ZDE), jejichž správné zachycení a vystižení je závislé na poměrně vysokém stupni přesnosti. Pro začátečníky, kteří si teprve osvojují základy studijní kresby, je to docela “oříšek”, a tak jsme se hned další online hodinu dne 8. března 2021 zaměřili na přírodní, organické tvary mající měkčí, poddajnější formu – konkrétně na různé druhy zeleniny dle vlastního výběru, které každý z nás umístil do libovolné mísy (to abychom nezapomněli na naše “oblíbené” elipsy). 

Po správném umístění kresby do formátu papíru a po vystižení tvarů a proporcí všech předmětů jsme se pokusili celou kompozici vystínovat. Bylo to vůbec poprvé, co holky v mé hodině pracovaly s tužkou jako nástrojem stínování. Ještě nás v tomto směru čeká dlouhá cesta. Důležité ale je, že jsme na ni i přes nepřízeň současných vzdělávacích podmínek konečně vydali. 🙂

Autorem práce na titulní fotce je Karešová Kačka. Fotky ostatních v podstatě hotových kreseb zeleninových mís jsou řazené dle abecedního seznamu autorů: Solovjevová Inka, Stuchlíková Anička, Špicarová Anežka a Veselá Johanka.

Stejné abecední pořadí se týká i fotografií z průběhu hodiny, zachycujících rozpracované, nehotové kresby (někdy s barevně vyznačenými připomínkami kolegy učitele 🙂 ). 
 

Další aktuality výtvarného oboru

ZUŠ Hořice

Koncert pro mateřské školy

Čtvrtek 4 května byl opět po roce věnován hořickým mateřským školkám. Připravili jsme pro ně interaktivní dopoledne, kdy si děti vyslechly veselé písničky, mohly si

Přečíst celé »