Základní umělecká škola Hořice

VAJÍČKO a co je na povrchu?

Slepičí vajíčko je zdánlivě nezajímavý oválný tvar, který známe tak dobře, že by nás asi nenapadlo zkoumat ho z větší blízkosti, natož ho dokonce kreslit. Jste-li ale výtvarník, přemýšlíte o věcech kolem sebe jinak – například proto, že vás zajímají účinky světla a to, jakým způsobem jeho paprsky “modelují” tvar předmětů. Obyčejné vajíčko se rázem stává neskutečně zajímavým předmětem, který je na povrchu hladký (ale přitom se neleskne), a na kterém je možné si otestovat svou schopnost zachytit rovnoměrné přechody mezi jeho osvětlenou a zastíněnou částí. 

Přesně tak jsme s žákyněmi 5. ročníku uvažovali, když jsme se 15. března 2021 vrhli do studijní kresby vajíčka podle skutečné předlohy, abychom společně nacvičili techniku stínování tužkou (a trochu i vysvětlování plastickou gumou). Výsledky našeho tréninkového úsilí naleznete v přiložené fotogalerii…

Kromě vajíčka jsme se v předchozí hodině online výtvarky dne 8. března 2021 zaměřili i na jiné přírodniny. Uhodnete, jaká zelenina se na těchto kresbách nachází?

Autorem práce na titulní fotce je Solovjevová Inka. Fotky ostatních kreseb vajíček jsou řazené dle abecedního seznamu autorů: Karešová Kačka, Stuchlíková Anička, Špicarová Anežka a Veselá Johanka.

Další aktuality výtvarného oboru

ZUŠ Hořice

Koncert pro mateřské školy

Čtvrtek 4 května byl opět po roce věnován hořickým mateřským školkám. Připravili jsme pro ně interaktivní dopoledne, kdy si děti vyslechly veselé písničky, mohly si

Přečíst celé »