Základní umělecká škola Hořice

Pozvánka na třetí ročník konání oslav Evropského dne hudby v Hořicích.

21. červen byl v roce 1982, na nápad francouzského ministra kultury Jacquese Langemana, vyhlášen Evropským dnem hudby. Jeho původní myšlenkou bylo zaujmout mladé lidi, aby svůj volný čas netrávili pasivně, později s přibývajícím zájmem dalších evropských států se z něho stala hudební nekomerční slavnost, která 21. června vítá slunovrat a oslavuje ho hudbou.
V roce 1996 se oficiálně k oslavám připojila i Praha. Na různých místech města se konaly různé happeningy a oslavy. Prahou zněla klasická hudba, folk, školní soubory a sborový zpěv. Večer vždy 21. 6. vyvrcholily oslavy slavnostním koncertem.


Zájem o pořádání oslav byl tak veliký, že byla zřízena Asociace svátku Evropského dne hudby, do které jsou přijímána města celé Evropy. Hořice se do této asociace jménem Základní umělecké školy Hořice přihlásily v roce 2012 a od té doby se oslavy konají i v našem městě.
Letošní koncerty začínají v pátek 19. 6., kdy u Obelisku zahraje orchestrální sdružení Dalibor se svým uměleckým vedoucím Janem Bílkem. V sobotu se netradičně koná koncert v jeřickém kostele sv. Máří Magdalény, ve kterém zahrají a zazpívají děti z umělecké školy v Hořicích. A v neděli, která je hlavním dnem oslav, se koná v 16 hodin koncert v synagoze a večer v 19 hodin v kostele Narození Panny Marie zazpívá dětský pěvecký sbor Musica pod vedením Ivany Václavů za doprovodu Kláry Víchové. Příčná flétna je nástroj, který do prostor kostela určitě patří. Hostem koncertu je Jaromír Soukup.
Varhany, co napsat o tomto královském nástroji. Pozvání přijala varhanice paní Jana Tomíčková-Oblůková z Ostravy. V jejím podání zazní skladby J. S. Bacha a mistrovská skladba Leona Boellmana Toccata.
Ráda bych všechny příznivce krásné hudby pozvala na některý z koncertů a tím i na oslavu Evropského dne hudby.
Pořadatelem je Základní umělecká škola Hořice za podpory Města Hořice a hořické farnosti. 

                                                                                                      Vaškovová Zdenka

 

Další aktuality ZUŠ Hořice

ZUŠ Hořice

ZUŠ OPEN

Srdečně zveme veřejnost 30. května před radnici. Představí se tu všechny obory školy.

Přečíst celé »
ZUŠ Hořice

Den pro rodinu s námi

Srdečně zveme celé rodiny v sobotu 11. 5. do Smetanových sadů. Mohou si poslechnout kapelu Vesmix a vytvořit zajímavou masku či loutku a zahrát si

Přečíst celé »