Základní umělecká škola Hořice

Od lockdownu až po zámek

Výtvarníci ze ZUŠ Hořice představili plody své práce na výstavě “DOMA JE DŮM”, která se uskutečnila od 5. do 22. dubna 2023 na hořickém zámku. Netradiční název výstavy vychází ze tří zdrojů:

Za prvé z podmínek, za kterých jedny z prvních “artefaktů” začaly vznikat v době, kdy jsme byli “připoutáni” k počítačům a výuka probíhala distančně z našich domovů. Za druhé ze skutečnosti, že náměty většiny dětských prací (od prostorových objektů ve tvaru domů přes keramické loutky po kresebně pojatá zátiší) v sobě hlavní témata výstavy ve většině případů obsahují. A za třetí z nynější současnosti, kdy jsou ukrajinská města bombardována ruskými raketami a našimi domácnostmi “otřásají” smutné zprávy o lidech, kteří o své domovy vlivem války přišli. O to více si vážíme svého vlastního útočiště a zázemí, chce se nám ho oslavovat a hýčkat. A jak jinak než výtvarně (když jsme ti výtvarníci). Nebo jste čekali, že místo tvůrčí činnosti, za kterou docházíme do výtvarky, budeme raději doma uklízet?

Na vzniku vystavených “děl” se podílelo na 170 výtvarníků vedených třemi “nejmenovanými” učiteli, tedy Blankou Bihelerovou, Růženkou Bičišťovou a Milošem Šolcem (řazeno ne-abecedně, a tedy gentlemansky s ohledem na to, že dámy u nás mají přednost). Každý z výše “nejmenovaných” jmenovaných vede své žáky trochu jinou cestou, která se se směry a trasami ostatních tu a tam potkává, kříží (a jako velikonoční pomlázka) i proplétá. I přesto, že jednotlivé expozice mohly působit až příliš rozmanitě, bylo celkové vyznění, doufejme, kompaktní a dětské práce se v mnohém citlivě doplňovaly. A co tedy vlastně bylo letos v dubnu v jedné z výstavních místností hořického zámku k vidění?

Žáci Blanky Bihelerové, ředitelky ZUŠ Hořice, představili své prostorové (a výrazně prostorné) domečky, vytvořené z různých materiálů. Jedná se o bizarní obydlí postavená pro osobnosti tak výrazné, jako jsou snad jenom dřevěné loutky Jana Baleje (filmy “Fimfárum” a “Jedné noci v jednom domě”) nebo lidské figurky obývající svět Nerudových “Pověstí malostranských”. Mezi těmito domy se “proháněly” monumentální kašírované sochy tajemných bytostí, zdobící ulice svérázného světa, vytvořeného dětskou fantazií…

Svěřenci Růženky Bičišťové, učitelky z bělohradské pobočky ZUŠ Hořice, předvedli um spočívající především v práci s hmotou (resp. keramickou hlínou), ze které vymodelovali středověké domovní portály i hlavičky loutek oděných do nápadných, batikovaných šatů.

A výtvarníci z hořických m-učeben, na které “přísným” okem dohlíží pan m-učitel Šolc? Ti se nám tu začali trochu rozpínat! A nebylo to ani tak množství nápadů, čím zde překypovali (i když trochu možná taky). Hlavním důvodem jejich expanzivního chování bylo velké množství dílek, vytvořených žáky snad všech věkových kategorií (od 5letých juniorů po 18leté matadory).

Zvláště ti mladší tady po sobě zanechali spoušť. Nebo byste jejich nemalou “armádu” invazivních pohyblivých loutek a postav v plášti nazvali jinak? Úkolem těchto keramických figurek a strašidýlek z papírové drtě asi bylo usilovat o truhlice z papírových krabic od bot, v nichž se ukrýval poklad v podobě pozlacených hliněných mincí. K obrazům, cenným především pro nejstarší žáky, připravující se na talentové přijímací zkoušky na střední i vysoké školy uměleckého zaměření, se tyto bytůstky ale už nedostaly. Stejně jako strašidla pod postelí ohrožovaly naše pocity bezpečí jen zdola. Zbabělci! Třeba už nám konečně dají pokoj i DOMA a začnou konečně respektovat, čí JE to DŮM (že by autorova narážka na samotný název výstavy?).

I covidová pandemie vypadala předtím, než zeslábla, jako veliký strašák. Uzavřela naši tvorbu na nějaký čas do domácností – nikoli však na zámek (tam jsme se ocitli díky své činorodosti až teď). Pravdou je, že nám chvíli trvalo, než jsme k odtažité a neosobní online výuce našli klíč. S o to větší vervou jsme se ale později vrhli do klasické výuky, během níž “se vyklubala” většina výstavních “exponátů”. A kdy jindy je představit veřejnosti, když ne s příchodem jara a Velikonoc? (Vernisáž proběhla poslední předvelikonoční den školní docházky, tedy 5. dubna 2023.)

Za výtvarný obor ZUŠ Hořice

Mgr. Miloš Šolc

Další aktuality ZUŠ Hořice

ZUŠ Hořice

Soutěže MŠMT

Co nás žene kupředu?Soutěživost u dnešní mládeže není na pořadu dne, a tak záleží na učitelích, zda se jim povede svého žáka či studenta přesvědčit,

Přečíst celé »