Základní umělecká škola Hořice

MALÉ OHLÉDNUTÍ

Dne 19. 4. 2017 navštívili naši školu dva vyjímeční umělci.

Vynikající flétnista Jan Ostrý, který po absolvování Pražské konzervatoře ve třídě prof. Františka Malotína pokračoval ve studiích na CNR de Veraillesa a později jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon ve třídě proslulého flétnisty Ph. Bernolda. Nyní vyučuje na Pražské konzervatoři, Ostravské univerzitě a od roku 2001 je stálým pedagogem na Europen Flute Academy v rakouském Fissu. Zasedá v odborných porotách, např. Academie Internacional d´Eté v Nic aj. a současně vystupuje na významných koncertech a festivalech v České republice i v zahraničí. Také nahrává pro významné hudební společnosti jakými jsou např. Naxos , Nimbus Records atd.

A skvělá klavíristka Silvie Ježková, která po studiích na Pražské konzervatoři ve třídě prof. E Boguinové pokračovala na Akademi muzických umění u Doc. Borise Krajného a Prof. Ivana Klánského. Účastnila se mnoha mezinárodních mistrovských kurzů a jako komorní hráčka účinkovala na hudebních festivalech doma i v zahraničí, např. Pražské jaro, Lange Nacht der Musik ve Vídni a jiné. Natáčí pro ÖRF, Radio 4 Naderlands a Český rozhlas. V současné době vyučuje na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění.
 


 

Úvodem této návštěvy byla praktická výuka flétnové hry pod vedením prof. Jana Ostrého za klavírního doprovodu prof. Silvie Ježkové, která se konala v odpoledních hodinách v prostorách ZUŠ a po té večerní koncert. Žáci již od 13 hodin netrpělivě očekávali, kdy se prof. J.Ostrý objeví ve třídě. A ve 13:30 nastala hodina H. Do třídy vstoupili za doprovodu paní ředitelky Zdenky Vaškovové dva příjemní,

usměvaví a sympatičtí mladí umělci a veškerá nervozita byla pryč. Výuka mohla začít.

Postupně hráli žáci od těch nejmenších až po studenty II. stupně písně a skladby, které si připravili. Profesor se každému trpělivě věnoval, chválil, povzbuzoval, ale také upozorňoval na případné nedostatky, na kterých je potřeba pracovat, aby se hra zlepšila. U starších studentů se za klavírního doprovodu Silvie Ježkové pak také věnoval interpretaci nastudovaných skladeb. Po vtipných glosách, kterými Jan Ostrý prokládal výuku, čas tak rychle utíkal, že jsme ani nepostřehli, že musíme končit. Tak po necelých čtyřech hodinách intenzivní výuky prof. Jan Ostrý popřál všem žákům hodně radosti a krásných chvil strávených s hudbou a s flétnou a rozloučil se slovy uvidíme se dnes večer na koncertě.

Po tomto výukovém maratonu zbývaly necelé dvě hodiny na regeneraci a přípravy na večerní koncert, který se konal od 19 hodin v sále hořické radnice. A stál za to. Na programu byly skladby: J.S.Bach – Sonáta h-moll, F.Schubert – Introdukce, téma a variace na píseň Trockne Blumen, W.A Mozart – Sonáta Es-dur, F.Borne – Brilantní fantazie na operu Carmen. Ke každé skladbě bylo zajímavé průvodní slovo v podání prof. J.Ostrého. Oba umělci se pak po vřelém potlesku posluchačů ještě rozloučili přídavkem a koncert mohl skončit. Věřím, že se s nimi v Hořicích nevidíme naposledy a že nás opět navštíví.

A co říci závěrem. Byl to skvěle strávený čas s hudbou a s jejími protagonisty. Mladí flétnisté včetně těch nejmenších byli uneseni nejen průběhem výuky, ale především večerním koncertem. Tak virtuosně zahrané skladby v podání obou umělců se tak často neslyší. Věřím, že každý z posluchačů si v programu našel svoji skladbu, která jej zaujala a i když koncert skončil až v 21 hodin, tak vydrželi i ti

nejmenší. To je co říct. Za to všem zúčastněným patří velké poděkování. A zvláštní poděkování pak patří paní ředitelce Zdence Vaškovové, která celou akci podpořila. A mohu potvrdit, že se neminula účinkem. Když se vyskytnou problémy při výuce, tak jméno prof. Jana Ostrého působí jako zaklínadlo a vše je v okamžiku vyřešeno. Co si více přát. Ať to vydrží co nejdéle.

Další aktuality ZUŠ Hořice

ZUŠ Hořice

ZUŠ OPEN

Srdečně zveme veřejnost 30. května před radnici. Představí se tu všechny obory školy.

Přečíst celé »
ZUŠ Hořice

Den pro rodinu s námi

Srdečně zveme celé rodiny v sobotu 11. 5. do Smetanových sadů. Mohou si poslechnout kapelu Vesmix a vytvořit zajímavou masku či loutku a zahrát si

Přečíst celé »