Tradice těchto kurzů sahá až do roku 1989, kdy je založil prof. František Malotín, vynikající flétnista, pedagog, propagátor moderního způsobu hraní na příčnou flétnu. Pro jejich konání si vybral malebné město Jičín, které je také často nazýváno branou do Českého ráje. Tyto kurzy se zde konaly řadu let. Později však byly přesunuty do Olomouce, kde po několika letech zanikly. Profesor Malotín si však přál, aby byla tradice „LETNÍCH FLÉTEN“ obnovena nejen pro svou potřebnost, ale také pro nezapomenutelnou atmosféru a velký úspěch, které „LETNÍ FLÉTNY“ vždy měly. Díky jeho iniciativě se kurzy obnovily v krásném prostředí historického centra jihočeského města České Budějovice.
Již podruhé se těchto kurzů také zúčastnila žákyně hořické základní umělecké školy Magdaléna Pospíšilová. V prostorách konzervatoře v Českých Budějovicích pod vedením ředitele a profesora flétny Mgr. Petra Riese získávala další zkušenosti v interpretaci a ve hře na příčnou flétnu. Nebyla sama. Těchto kurzů se zúčastnili i další flétnisté počínaje začátečníky a konče studenty HAMU. Kurzy byly rozděleny na aktivní i pasivní účastníky. Studenti, pedagogové i orchestrální hráči tak měli možnost volného přístupu na hodiny výuky i korepetic a tím získávali další cenné informace. Při takovém množství účastníků byli třeba i další lektoři. Těmi byli MgA. Jakub Ries a MgA. Anežka Vargová, kteří se věnovali pokročilejším účastníkům. O klavírní korepetice se starali D. Suleymanová a T. St. Lísal.
Během celého kurzu se uskutečnily koncerty bývalých i současných studentů konzervatoře včetně hostů. Ale vyvrcholením byly dva závěrečné koncerty aktivních účastníků. Na jednom z těchto koncertů účinkovala i Magdaléna Pospíšilová. Jak se jí nastudovanou skladbu podařilo zahrát? To můžete posoudit na níže umístěném videu sami.
Co říci závěrem? Jen to, aby kurzy měly stále hodně spokojených posluchačů a byl o ně ze strany flétnistů stále tak velký zájem. A Magdaléně? Hodně úspěchů.
Jaromír Soukup