Hořické hudební mládí se loučí s japonskými výtvarníky

Tři dny prožité se skupinou japonských výtvarníků byly plné krásy, pohody a zajímavostí.

V rámci Festivalu krásných umění 2014 jsme měli možnost poznat a být součástí čajového obřadu paní Darji Kawasumi, majitelky restaurace Miyabi v Praze.
Ve výstavních prostorách Galerie plastik jsme obdivovali výstavu současného japonského umění, díla japonských výtvarníků, účastníků festivalu. A večer koncert, který nikoho nenechal na pochybách, že z Japonska přijelo to nejlepší. Měla jsem možnost být na generálce koncertu a paní Akiko Sasaki a paní Jitka Hosprová jsou dámy, za které klavír a viola hluboce mluví.
V neděli večer se japonští hosté loučili. Pozvání od iniciátora celého festivalu pana Tomáše Matese k večernímu vystoupení naší školy bylo pro mě překvapením a zároveň velkou radostí. A teď to začalo. Co hrát, zpívat, čím překvapit?  Matouš Čepek zazpíval dvě japonské písničky v originále. Když řeknu, že všem vyrazil dech, tak to je pravda. Matoušek se písničky učil celé prázdniny. Nevěřila jsem, že je zvládne, ale zvládl.
Housle jsou v Japonsku oblíbený nástroj a Anna Jirásková sklidila za svůj výkon zasloužený potlesk. Hořické písně zazpívala Žaneta Krátká a Filip Šťovíček.
Japonští hosté naopak velmi obdivovali nový školní kalendář, který obsahuje žákovské práce. Krásný večer jsme si všichni užívali a já myslím, že na něho budeme dlouho vzpomínat. Děkujeme vedení města a hlavně vedoucímu Galerie plastik panu Tomáši Matesovi za nevšední zážitky. Už se těšíme se na příští rok na druhý ročník Festivalu krásných umění 2015.
Zdenka Vaškovová