Přeskočit na obsah...

Můj strom

📅 Zveřejněno: 28. 02. 2021 - 21:59
✒️ Napsal/a: Růžena Bičišťová

Některé děti kvůli karanténě nemohou ven, a proto jsme si zavzpomínali na stromy a zkusili je převést do svých domovů v podobě reliéfu. Tak mě napadá, že přesně tak to dělají Japonci, tedy oni kvůli nedostatku prostoru zmenšují ty přírodní velikány do podoby bonsaí, aby měli alespoň kousek té divoké přírody doma.

Fauvismus čili šelmismus

📅 Zveřejněno: 28. 02. 2021 - 20:00
✒️ Napsal/a: Blanka Bihelerová

Tentokrát jsme se seznámili s umělci, kteří si říkali fauvisté (z francouzského slova fauve - šelma) a přejmenovali si je na šelmisty. Kladli důraz na barevný výraz díla a emoce. Trošičku jsme jim ty emoce proměnili. Dokonce se nám zjevil anděl, který nám nad tou barevnou vřavou držel palce. Výsledky můžete porovnat sami.

Velký objev z povrchů země

📅 Zveřejněno: 28. 02. 2021 - 15:25
✒️ Napsal/a: Růžena Bičišťová

Tentokrát jsem děti pozvala na výtvarnou procházku po povrchu země. Námětem nám byly vlastní zážitky toho, po čem chodíme. A ve fotogalerii si můžete prohlédnout na jaké struktury pod nohama si děti vzpomněly a jak se naučily lehce malovat akvarelovými barvami.

Daidalův příběh

📅 Zveřejněno: 28. 02. 2021 - 13:11
✒️ Napsal/a: Růžena Bičišťová

S dětmi pátého ročníku ZUŠ jsme se v rámci našeho celoročního projektu „Řecké báje" blíže seznámili s bájným vynálezcem Daidalem a jeho životním příběhem. Podívali jsme se do jeho dílny a navrhovali labyrint pro krétského krále. Potkali jsme také Minotaura, pro kterého byl labyrint postaven a dost nás děsil jeho řev. Sledovali jsme hrdinu Thesea, který se s ním utkal. Zaujala nás také krásná krétská princezna Ariadna a její klubko záchrany. Na závěr jsme malovali let Daidala a Ikara přes moře.

Vznikla spousta zajímavých dětských prací a hlavně díky nim si tuto báji již budeme pamatovat.

Před kamerou, za kamerou zátiší musí stát

📅 Zveřejněno: 21. 02. 2021 - 20:19
✒️ Napsal/a: Miloš Šolc

Chodíme po pokoji, rozhlížíme se a sháníme vhodné předměty. Sestavujeme kompozici, nastavujeme ji světlu a bedlivě sledujeme každý její detail. Svou práci po hodinách úsilí fotíme tak, abychom ji zachytili ve všech fázích vývoje a mohli si o ní povídat. Jedině tak jsme schopni se v “době covidové” něco naučit… 

Někdy své poznatky sdílíme v reálném čase jen přes webkameru, kterou máme koneckonců zapnutou během každé naší online hodiny. I přesto, že výtvarka probíhá jen na dálku – tedy s odstupem mnohem delším, než je běžně doporučovaná vzdálenost od malířského stojanu – snažíme se zůstat si na blízku. A zatím se nám to vcelku daří :-)

A čím se aktuálně zabýváme?

Než se s absolventy a nejstaršími žáky výtvarného oboru vrhneme do teorie barev a zahájíme sérii malířských etud a cvičení, rozhodli jsme se dát si “něco na zahřátí” a po měsících kreslení tužkou, pastelem či uhlem si zvykat na štětec.

Zátiší malované odstíny šedi míchanými pouze z černé a bílé krycí barvy (viz přiložená fotogalerie) nám umožnilo vyjít z již osvojených základů kresby a začít na nich stavět nové zkušenosti s akrylovou malbou. Zatím se naše “stavba” podobá jen nízkopodlažnímu domku, do kterého stále prší (či aktuálně spíše sněží), ale to nám nebrání kráčet vpřed a myslet na budoucí palác :-)

Autorem práce na titulní fotografii je František Žďárský z 2. ročníku 2. stupně výtvarného oboru. Fotky ostatních prací (rozpracovaných i hotových) jsou řazené dle abecedního seznamu autorů: Frýdová Denisa, Machová Kristýna, Procházka Petr, Šolc Miloš (kolega učitel), Žďárský František.