Počet přístupů

Právě on-line

38 návštěvníků

Mezinárodní soutěž Pro Bohemia Ostarva

Letošní školní rok je ve znamení soutěží hudebního oboru. Nejsou to jen soutěže, které pořádá MŠMT, ale i různé regionální a také mezinárodní přehlídky.
Soutěž Pro Bohemia Ostrava patří k prestižním soutěžím, kde se představují žáci ZUŠ a konzervatoří z mnoha států. Každý rok je soutěž vypsána pro jiný nástroj. Tentokrát to byl klavír, sólový zpěv, hra na varhany a dechové nástroje. V krásném prostředí konzervatoře Leoše Janáčka soutěžili žáci v rozmezí 5 – 19 let. Často se v jedné kategorii setkali studenti zušek a konzervatoří a rozhodování porot, které byly složeny z předních evropských a našich pedagogů, bylo těžké.
Do Ostravy se letos vydaly i dvě zástupkyně naší školy. Magdaléna Pospíšilová ze třídy Jaromíra Soukupa a Alžběta Veselá ze třídy Zdenky Vaškovové.
Náročnost celé soutěže a nervové vypětí soutěžících bylo důvodem častého pláče i nervových kolapsů.
Alžběta Veselá má dar muzikálnosti a pěveckého výrazu, a tak v 0. kategorii při velké konkurenci získala v sólovém zpěvu krásné 3. místo.
Magdaléna Pospíšilová se chystá ke studiu na konzervatoři. Svoji hudebností zaujala porotu, ale soutěžit s konzervatoristy z Chorvatska, Polska, Rakouska a našimi hráči je velmi těžké. I když nezískala žádnou cenu, tak slovní ohodnocení poroty dává předpoklady, že o ni v budoucnu často uslyšíme.
Oběma našim žákyním blahopřeji a v dalším studiu přeji hodně úspěchů. FOTO ZDE:

Zdenka Vaškovová, ředitelka školy

Krajské kolo soutěže MŠMT ve hře na dechové nástroje v Broumově

Krajské kolo soutěže za Královéhradecký kraj ve hře na dechové nástroje proběhlo v důstojných prostorách broumovského kláštera. 124 finalistů z okresních kol bylo rozděleno do dvou dnů. Pondělí 26. března patřilo zobcovým flétnám. V úterý 27. března soutěžili hráči na příčné flétny, hoboj, klarinet, fagot a saxofon. Žáci byli rozdělení do I. - XI. kategorie podle dosaženého věku. Každý soutěžící musel splnit daný časový limit.

Číst dál...

Okresní kolo soutěže MŠMT ve hře na dechové nástroje v Jičíně

V Základní umělecké škole J. B. Foerstera v Jičíně proběhlo ve čtvrtek 15. 2. okresní kolo. Zúčastnilo se celkem 45 soutěžících ze čtyř hudebních škol.
Před osmou ranní hodinou se scházejí první mladí hudebníci, aby se rozehráli a soustředili se na svůj výkon. O půl deváté přichází na jeviště první sólista, jímž je jedenáctiletý hráč na lesní roh. V průběhu dopoledne se na pódiu střídají studenti na klarinet, příčnou flétnu, saxofon, trubku, trombon a fagot a odborná komise má plno práce s posuzováním jejich výkonů. Před polednem vyhlašuje porota výsledky s postupy do krajského kola a soutěžícím jsou předány diplomy a drobné dárky. Poté následuje krátká přestávka.

V odpoledních hodinách přicházejí na řadu soutěžící na zobcové flétny. Opět se hudební maraton opakuje a porotě není co závidět. Rozhodování, který hudební výkon je lepší nebo horší, není jednoduché. Ale porota se s tím vypořádala se ctí. Nakonec vyhlašuje výsledky i s postupy a soutěž může být ukončena.

Za naši hudební školu se zúčastnilo soutěže celkem 10 soutěžících rozdělených do různých kategorií podle věku a nástroje. Z toho 7 postupuje do krajského kola. Bohužel chřipková epidemie se nevyhnula ani soutěžícím a z těchto důvodů byla ohrožena účast Dany Špicarové – zobcová flétna a Magdalény Pospíšilové – příčná flétna. Dana Špicarová se soutěže nakonec nezúčastnila a Magdaléna Pospíšilová nadopovaná prášky a s vysokou teplotou soutěž odehrála. Za její obětavost a bojovnost jí patří velké poděkování. Nutno říci, že všichni soutěžící reprezentovali naši školu velmi úspěšně. Tomu odpovídá i níže uvedená výsledková listina a výkony našich studentů lze shlédnout i ve zkrácené verzi na odkazu video.

Dále patří velké poděkování studentům za vzornou reprezentaci školy a rodičům i učitelům Lubomíru Víchovi, Petru Havlíčkovi a Jaromíru Soukupovi za jejich podporu a trpělivost. Velké poděkování patří také korepetitorům a to jmenovitě slečně Vendule Vrátilové a pánům Luďkovi Václavů a Petru Vackovi.
Závěrem lze popřát postupujícím do krajského kola, které se koná 26. a 27. 3. 2018 v Broumově, hodně úspěchů, štěstí a zdraví.

Výsledková listina

Příčné flétny
:
1. kategorie – Eliška Horáková 1. místo s postupem, 3. kat.- Barbora Školníková 1. místo, 4.kat.- Nicol Suchardová 1. místo s postupem, 5.kat.- Anna Říhová 1. místo s postupem, 6.kat.- Anežka Veselá 1. místo s postupem, 7.kat.- Filip Brácha 1. místo s postupem, 8.kat.- Magdaléna Pospíšilová 1. místo s postupem.

Zobcové flétny
:
4. kategorie – Marie Černá 1. místo s postupem, 5. kat. – Ivana Bydžovská 1. místo, 6.kat. – Tereza Poláková 2. místo.

VIDEO ZE SOUTĚŽE ZDE:

Školní kolo soutěží MŠMT 23. 1.

V pondělí 23. ledna proběhlo v divadelním sále radnice v Hořicích školní kolo soutěže MŠMT v sólovém a komorním zpěvu a ve hře na dechové nástroje.
Prostředí radnice je svojí akustikou přímo ideální pro vystoupení takového druhu.
překvapením byla účast veřejnosti a hlavně rodičů, z nichž někteří vydrželi až do pozdních večerních hodin.
O postupu do okresních kol, která budou v Jičíně a v Hořicích, rozhodovali pedagogové školy. Porota byla přísná ale spravedlivá.
Malých zpěváčků postupuje šest z různých kategorií, komorní trio, tři zobcové flétny a sedm příčných fléten. Objevily se také slzičky, ale i to patří k soutěži, pokud má být objektivní.
Okresní kolo v Jičíně bude 22. února v sólovém zpěvu a 15. února ve hře na dechové nástroje. Zájemci mohou držet palce a poznat soutěžící z okolních uměleckých škol.

FOTO ZDE:

Copyright © 2014 ZUŠ Hořice. Všechna práva vyhrazena.